Отравяне на котката с антифриз
![котка навън](https://m.netinfo.bg/media/images/50297/50297551/1250-666-kotka-navyn.jpg)
С приближаването на студените дни и минусовите температури, трябва да се подсигурим, че мъркащите домашни любимци няма да се натровят с антифриз, който използваме, най-често за да размразим стъклата на автомобилите си, но той има широко приложение за подпомагане на регулирането на температурата за климатични системи.
По-малко от ½ супена лъжица антифриз може да бъде смъртоносна за вашата котка. Затова трябва да бъдем изключително внимателно, ако боравим с него!
Нека да научим повече за антифриза, неговия състав и защо е толкова опасен за мъркащите животни.
Какво е етилен гликол и защо е отровен за котките
Етилният гликол е органичен химикал без мирис и сладък вкус, който се намира в антифриза и е отровен за котките. Голямото разнообразие от употреби на етилен гликол води до излагане на котки в автомобилни работни/складови помещения и климатични инсталации, където химикалите могат да изтекат или да се разлеят.
Dogsandcats.bg
![Котка навън](https://m.netinfo.bg/media/images/51028/51028039/624-400-kotka-navyn.jpg)
Той е изключително токсичен за котките поради няколко причини:
- Бърза абсорбция: Веществото се резорбира бързо от храносмилателната система на котката.
- Метаболизъм: Самият етилен гликол не е опасен, но когато се метаболизира в тялото на котката, той се превръща в токсични съединения.
- Бъбречна недостатъчност: Токсичните метаболити увреждат тубулите на бъбреците, което води до тежка и често фатална бъбречна недостатъчност.
- Ацидоза: Метаболизмът на етилен гликол причинява състояние на ацидоза в организма на котката.
- Привлекателен вкус: Сладкият вкус на етилен гликола привлича котките да го консумират.
Поради тези фактори, отравянето с антифриз, съдържащ етилен гликол, е изключително опасно за котките и изисква незабавно ветеринарно лечение за предотвратяване на фатален изход.
Симптоми на отравяне с антифриз при котките
В зависимост от това колко време е изминало от излагането на този смъртоносен химикал, може да очаквате различни реакции от мъркащия домашен любимец. Можем да разделим процеса по натравяне на няколко етапа:
- Етап 1: 30 минути до 12 часа след експозиция (остри признаци на токсичност)
Това е най-важното време за търсене на ветеринарно лечение. За да бъдат антидотите ефективни и да предотвратят трайно увреждане, лечението трябва да започне през първите 4 часа. Може да наблюдавате симптоми като повръщане, летаргия, нарушена координация, повишено уриниране, гърчове и кома.
Домашните любимци могат да се държат като „пияни“ на този етап на токсичност.
![котка навън](https://m.netinfo.bg/media/images/50297/50297554/624-400-kotka-navyn.jpg)
- Етап 2: 12-24 часа след експозиция (фалшиво възстановяване)
Тази фаза на токсичност не винаги се случва. Нейните симптоми са дехидратация, депресия, ниска телесна температура.
Първоначалните клинични симптоми и външният вид на домашния любимец ще се подобрят, но вътрешните токсични ефекти все още се появяват.
- Етап 3: 12-24 часа след експозиция (бъбречна недостатъчност)
Обикновено, ако вашият домашен любимец достигне този етап на токсичност, прогнозата за възстановяване е лоша. Симптомите са летаргия, повръщане, гърчове, липса на апетит, бъбречна недостатъчност и смърт.
На този етап бъбреците на котката са сериозно увредени, така че тялото вече не е в състояние да филтрира кръвта и да произвежда урина.
Вижте още: Отравяне на котката: как се случва, симптоми и грижи
Какво да направите, ако котката ви пие антифриз
Поради малкото необходимо количество токсин и тежестта на токсичността с антифриза, трябва незабавно да заведете котката си на ветеринар, ако подозирате, че е пила антифриз.
Стандартните изследвания на кръвта и урината откриват промени в кръвта, които настъпват много след експозицията и токсичните ефекти. Този тест ще открие повишени стойности на бъбреците, слабо концентрирана урина и кристали в урината на вашата котка, но обикновено тези резултати не се наблюдават до поне 3 часа след консумацията на етилен гликол.
Как се лекува отравянето с антифриз при котките
![котка навън](https://m.netinfo.bg/media/images/50297/50297553/624-400-kotka-navyn.jpg)
Първоначалното лечение за излагане на котка се основава на това колко време е изминало от поглъщането. Ако са минали само 1-2 часа и вашият домашен любимец все още не проявява симптоми, ветеринарният лекар ще предизвика повръщане или ще извърши стомашна промивка, за да отстрани токсина от стомаха на вашия домашен любимец.
Стомашната промивка трябва да се извършва под анестезия. Прокарва се тръба от устата към стомаха, за да се промие стомаха с вода с надеждата да се отстрани всеки токсин, който може да е в стомаха.
След това първоначално лечение, вашата котка ще бъде поставена на интравенозни течности, за да помогне за промиването на системата от токсини.
Домашните любимци обикновено се хоспитализират за 1-4 дни, в зависимост от тежестта на заболяването и и състоянието на гальовния приятел. Прогнозата варира значително в зависимост от това кога е започнало лечението. За съжаление, след като котките развият признаци на бъбречно увреждане, прогнозата е лоша.
Какво трябва да знаем за стомашната промивка при котките?
![Котка навън](https://m.netinfo.bg/media/images/51028/51028038/624-400-kotka-navyn.jpg)
Стомашната промивка е животоспасяваща процедура, която трябва да се извърши възможно най-бързо след поглъщане на токсично вещество като антифриз. Ето какво трябва да знаете:
- Спешност: Времето е от решаващо значение. Ефективността на стомашната промивка намалява драстично след първите няколко часа след поглъщането на отровата.
- Само от ветеринарен лекар: Процедурата е сложна и изисква опит. Ветеринарният лекар ще успокои или упои котката, за да се извърши безопасно.
- Процедура: Тънка тръба се вкарва в стомаха през устата или носа. През тръбата се влива голямо количество физиологичен разтвор, който се смесва със съдържанието на стомаха и след това се изтегля, извличайки отровата. Процесът се повтаря, докато изтеглената течност стане чиста.
- След промивката: Често се дава активен въглен за абсорбиране на останалите токсини в храносмилателния тракт.
- Може да не е достатъчна: Стомашната промивка не е единственото лечение при отравяне с антифриз. Може да са необходими допълнителни мерки за поддържане на бъбречната функция и справяне с други усложнения.
Важно е да се отбележи, че стомашната промивка не е безрискова, но в случай на отравяне може да бъде единственият шанс за оцеляване на котката. Ако подозирате, че котката ви е погълнала антифриз или друго отровно вещество, незабавно се свържете с ветеринарен лекар!
Как се възстановява котката от стомашна промивка?
![Котка навън](https://m.netinfo.bg/media/images/51028/51028040/624-400-kotka-navyn.jpg)
След стомашна промивка, гальовният домашен любимец се нуждае от внимателни грижи и наблюдение. Ето какво трябва да очаквате и как да помогнете на любимеца си да се възстанови:
- Наблюдение: Ветеринарният лекар ще следи жизнените показатели на котката, като сърдечен ритъм, дишане и температура. Котката може да остане в клиниката за няколко дни, в зависимост от състоянието ѝ и причината за стомашната промивка.
- Интравенозни течности: Най-вероятно котката ще бъде поставена на интравенозни течности, за да се поддържа хидратацията и да се подпомогне изчистването на токсините от организма.
- Лечебна храна: След като повръщането спре, ветеринарният лекар може да препоръча лесно смилаема храна в малки количества. Препоръчва се лечебна храна за котки, предлагана от ветеринарните практики след стомашно разстройство.
- Въвеждане на храна: Продължете да храните с препоръчаната храна за домашни любимци за около 5 дни или според указанията на ветеринарния лекар. След това бавно добавяйте малко от нормалната храна на котката, като постепенно увеличавате количеството ѝ, намалявайки количеството на лечебната храна през следващите 7 дни, докато котката ви започне да се храни нормално.
- Медикаменти: В зависимост от причината за отравянето, може да са необходими допълнителни медикаменти за поддържане на бъбречната функция или за абсорбиране на останалите токсини.
- Домашни грижи: Уверете се, че котката има тихо и спокойно място за почивка. Следете за признаци на повръщане, диария, летаргия или загуба на апетит и се свържете с ветеринарния лекар, ако забележите нещо обезпокоително.
- Избягване на стрес: Ограничете стреса за котката, тъй като стресът може да забави възстановяването.
Важно е да следвате указанията на ветеринарния лекар и да осигурите на котката си много любов и грижи, за да ѝ помогнете да се възстанови напълно.
Как да предотвратим отравяне с антифриз при котки
Най-добрият начин да защитите вашите котешки приятели от излагане с антифриз е да ги държите на закрито, което ще намали излагането им на минимум. Дръжте всички химикали безопасно защитени и далеч от любопитните лапи на мяукащия приятел.
![Котка навън](https://m.netinfo.bg/media/images/51028/51028041/624-400-kotka-navyn.jpg)
Вижте още:
8 признака на отравяне при котките
Котката ми е погълнала алкохол! Как да подходя?